گزارش شانزدهمین کنفرانس آموزش فیزیک- خرم ­آباد


شانزدهمین کنفرانس آموزش فیزیک و ششمین کنفرانس فیزیک و آزمایشگاه از تاریخ ۸/۶/۹۴ لغایت ۱۱/۶/۹۴ با همکاری و مشارکت اتحادیه انجمن­های معلمان فیزیک ایران(عامفا)، انجمن معلمان فیزیک لرستان، دانشگاه لرستان، استانداری و اداره کل آموزش و پرورش استان لرستان در خرم­آباد برگزار گردید.

در این کنفرانس در مجموع ۴۶۶ نفر از استادان، کارشناسان و مؤلفین کتاب­های درسی فیزیک و دبیران فیزیک از سراسر کشور حضور داشتند که ۲۷۹ نفر در ۲۰ کارگاه آموزشی شرکت کردند. هم­چنین ۴۴ مقاله علمی به صورت سخنرانی و ۱۲۱ مقاله در قالب پوستر ارائه گردید و نیز ۱۱ سخنران­ مدعو یافته­های پژوهشی و تجارب آموزشی خود را به صورت سخنرانی ارائه کردند. جناب آقای دکتر عمادی معاونت محترم وزیر آموزش و پرورش از سخنرانانی بود که در روز افتتاحیه سخنرانی خود را با عنوان”سیر تکامل علم در دیدگاه دانشمندان اسلامی ” ایراد نمود.

ارتباط مستقیم با مرکز سرن سوئیس یکی دیگر از برنامه­های کنفرانس بود. در این بخش آقای خسروی­پور دبیر فیزیک اعزامی به سرن تجارب سفر علمی خود را گزارش کرد.

در کنفرانس خرم­آباد ۲۲ نفر از دبیران فیزیک خوزستان نیز حضور داشتند و از بین تعداد زیادی مقاله که به این کنفرانس ارائه داده بودند، مقاله­ی سرکار خانم مریم ملکی از ناحیه ۱ اهواز به صورت سخنرانی و  مقاله­ ی سرکار خانم معصومه صفری منجزی از شوشتر به صورت پوستر توسط کمیته علمی مورد پذیرش قرار گرفت. هم­چنین دو کارگاه آموزشی با عنوان “آموزش نرم افزار  Foxit  جهت تجمیع و مدیریت کلیه محتواهای دیجیتال آموزشی در قالب یک فایل  ” توسط جناب آقای وهب محقق دبیر فیزیک لالی و” کاربرد نرم افزار Swishmax2  در بخش نور فیزیک ”  توسط جناب آقای احسان مرادی مطلق از الوار گرمسیری برگزار شد که مورد توجه و استقبال بسیاری از شرکت­کنندگان قرار گرفت.

هم­چنین سرکار خانم دکتر فرحنار کیانی رئیس انجمن معلمان فیزیک خوزستان و عضو کمیته علمی کنفرانس، به عنوان رئیس جلسه، برای مدیریت  ۳ سخنرانی در این کنفرانس دعوت شده بودند و حضور فعال داشتند که باعث افتخار دبیران شرکت کننده­ی خوزستانی و اداره کل آموزش و پرورش خوزستان نیز می­باشد.

در مراسم اختتامیه خانم دکتر کیانی ضمن تشکر از عوامل برگزارکننده کنفرانس، گزارشی از روند برگزاری جشنواره فیزیک ۹۳ ارائه داد و بر نقش متعهدانه­ی اعضاء شورای اجرایی بویژه استاد خاکسار در برگزاری جشنواره فیزیک ۹۳ تأکید داشت. در جشنواره­ی امسال سایت انجمن معلمان فیزیک خوزستان با مدیریت جناب آقای موحد دبیر فیزیک ناحیه یک اهواز به عنوان سایت برتر کشوری برگزیده شد. در این مراسم با اهداء لوح و تندیس و کتاب که از طرف انجمن معلمان فیزیک خوزستان تهیه شده­بود از برگزیدگان جشنواره فیزیک تجلیل به عمل آمد.

در روز پایانی کنفرانس پیام دکتر محمدیان رئیس سازمان پژوهش و برنامه­ریزی خطاب به دبیران فیزیک نیز توسط آقای احمدی عضو گروه فیزیک وزارت آموزش و پرورش قرائت گردید.

در حاشیه­ی کنفرانس از طرف کمیته­ی اجرایی تمهیدانی برای بازدید از آثار باستانی خرم­آباد و آشنایی با موسیقی و فرهنگ مردم لرستان فراهم شده­بود که مورد استقبال شرکت کنندگان قرار گرفت.

در پایان از سرکار خانم دکتر کیانی رئیس انجمن علمی- آموزشی معلمان فیزیک خوزستان و جناب آقای خاکسار عضو اصلی شورای اجرایی و نماینده­ی انجمن استان در اتحادیه، که مقدمات اعزام دسته جمعی دبیران فیزیک استان را فراهم کردند کمال تشکر و قدردانی را داریم و امیدواریم که در همایش­ها و نشست­های علمی آینده کشور؛ اداره کل آموزش و پرورش خوزستان مانند سایر استان­های دیگر در این زمینه همکاری لازم را از این جامعه زحمت­کش و بی­ادعا دریغ نفرمایند.ان شاءالله.

 تهیه کننده : ماندانا معدولی

  • عضو انجمن معلمان فیزیک خوزستان، ۲)کارشناس ارشد فیزیک، ۳) دبیر فیزیک شهرستان آغاجاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *